Олексій Анатолійович Оржель
Офіційна біографія
Український громадський діяч і політик. Експерт у галузі паливно-енергетичного комплексу. Керівник сектору «Енергетика» Офісу ефективного регулювання (BRDO).
Народний депутат України 9-го скликання від партії «Слуга народу». З 29 серпня 2019 до 4 березня 2020 — міністр енергетики та захисту довкілля.
Закінчив Інститут енергозбереження та енергоменеджменту Київського політехнічного інституту, здобув ступінь магістра за спеціальністю «Енергетичний менеджмент». Учасник спеціалізованих конференцій і семінарів.
З 2006 року по 2014 рік працював на різних посадах у Національному регуляторі у сфері енергетики. З 2014 року працює в приватному секторі.
Голова Української асоціації відновлюваної енергетики.
Кандидат у народні депутати від партії «Слуга народу» на парламентських виборах 2019 року, № 16 у списку. Безпартійний, проживає в Києві.
З 29 серпня 2019 року міністр енергетики та захисту довкілля в уряді Гончарука[7].
Член Національної інвестиційної ради (з 24 грудня 2019).
4 березня 2020 року звільнений із займаної посади.
Особисте життя
Олексій Оржель перебуває у шлюбі. Дружина — Катерина Андріївна, дочка — Анастасія.
Компромат
Олексій Оржель — абсолютно непублічна людина, досі відома лише дуже вузькому колу фахівців у його сфері.
Після обрання народним депутатом на запитання журналістів, як він житиме на зарплату в 30 тисяч гривень, Олексій Оржель відповів, що продаватиме особисте майно, щоб не бідувати, а також вважає, що треба порушити питання про підвищення зарплат у Верховній Раді.
Поєднання міністерств енергетики та екології вже критикують різні експерти, оскільки ці дві галузі є противагами одна для одної і багато в чому мають контролювати одна одну. При цьому нинішній міністр енергетики та екології має досвід роботи в обох галузях.
Міністр енергетики Оржель приховав дані про спільний бізнес із росіянами
Міністр енергетики Олексій Оржель приховав дані про спільний бізнес із громадянином Російської Федерації, який він вів у 2016-2017 роках. Про це редакція 368.media дізналася, проаналізувавши декларації та біографію топчиновника.
Біографія Оржеля на сайті Кабміну доволі мізерна: народився, навчався, працював — лише кілька речень. Закінчив Київський політех зі ступенем магістра за спеціальністю «Енергетичний менеджмент».
З 2006 по 2014 роки працював на різних посадах у НКРЕ, після чого пішов у приватний бізнес. Очолював «Українську асоціацію відновлюваної енергетики», входив до складу громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості і був керівником профільного сектора «Офісу ефективного регулювання» (BRDO).
Тут він співпрацював з Олексієм Гончаруком, заступницею голови фракції «Слуги народу» Оленою Шуляк та Андрієм Заблоцьким, який зараз претендує на посаду голови Держлісагентства. До парламенту Оржель йшов за списком партії «Слуга народу», де перебував на більш ніж «прохідному» 16-му місці. А вже наприкінці серпня цього року ВР призначила його міністром енергетики та захисту довкілля.
Усі ці дані тиражуються на кожному новинному сайті, але в біографії є серйозні прогалини, про які Оржель воліє не згадувати. Але про все по порядку. Під час закінчення ВНЗ Оржель влітку 2004 року працював інтерном у ТОВ «Харковенергоремонт-2004». У Нацкомісії з держрегулювання майбутній міністр обіймав посаду начальника відділу комбінованого виробництва теплової та електричної енергії.

«Зоряний» час Оржеля настав після Євромайдану.
Він став активно просувати альтернативні джерела енергії. Грантові гроші від ЄС він отримував як і всі активісти, зареєструвавшись як ФОП у 2015 році.
Оржель займався консультуванням з питань комерційної діяльності та управління. Свою діяльність він згорнув 19 серпня 2019 року, практично за тиждень до призначення. Згідно з декларацією, консультування тільки торік принесло йому понад один мільйон гривень.
Можна припустити, що на гранти ЄС Оржель вийшов через свою маму Олену — завідувачку відділу політики та управління у вищій освіті Інституту вищої освіти НАПН. Свою діяльність вона присвятила євроінтеграції України.

Однак нам цікаво не це, а зв’язок Оржеля з Гончаруком. Останній у своїй декларації вказав, що володіє третиною статутного капіталу нідерландської компанії Global Health Resolution (GHR) Participation B.V. (заснована 2014 року, сайт відключений від хостингу). Річ у тім, що Оржель сам був пов’язаний із нею, але ретельно приховує цей факт.
GHR Participation входила до холдингу GHR Holding зі штаб-квартирою в місті Неймеген разом із GHR Medical Investment і GHR Financial Services. Капітал становив 55,86 млн гривень.
Холдинг був представлений трьома напрямками: медичні інвестиції (розвиток системи профілактики захворювань, лабораторна діагностика, встановлення рентгенівського обладнання), переробка (переробка біогазу, монтаж і сервісне обслуговування обладнання для біогазових установок) і фінансові послуги (зв’язки з міжнародними інвесторами в галузі сільського господарства та охорони здоров’я).
Конкретно Оржель займався питанням переробки біогазу і намагався завести компанію на звалища Західної України. У 2016 році майбутній міністр енергетики був керівником і співзасновником ТОВ «Озон Біогаз Інвестмент».

Здавалося б, гарна справа допомагати європейським інвесторам у суворих українських реаліях будувати об’єкти відновлюваної енергетики, але проблема була в іншому. GHR Holding представляли німець Томас Бретшнейдер і його дружина Наталія, яка також є громадянкою Російської Федерації. У цих осіб були ключові частки в усіх українських підрозділах, зокрема й там, де працював Оржель.

Ба більше, Бретшнейдер входив до складу ради директорів російського «Примсоцбанку» (проблемний банк, який неодноразово попадався на сумнівних операціях) і досі входить до ради «НБД-Банку» (Нижній Новгород).

Виходить, що Оржель співпрацював із представниками російського бізнесу в той момент, коли в зоні АТО відбувалися сутички із сепаратистами.

Судячи з декларації саме за час роботи з «іноземцями» Оржель накопичив свої капітали. Міністр і його дружина Катерина володіє понад 0,2 га землі в Обухівському районі та майже 0,13 га землі в Києві. Крім того, Оржелю належать дві дачі в Обухівському районі та Києві сумарною площею понад 200 кв. м, а його дружині — дача в Києві площею понад 214 кв. м.
Олексій Оржель володіє також частинами в 33% і 17% двох київських квартир площею по 73,2 кв. м, а його дружина — половиною квартири в Києві площею 57,5 кв. м.
Автопарк міністра складається з трьох авто: Peugeot 307SW (2003), Nissan Qashqai (2017) і Nissan X-Trail (2017). Вартість машин він не вказав
Що стосується доходів, то Олексій Оржель у 2018 році заробив понад 450 тис. гривень на основному місці роботи. Ще 78,8 тис. гривень Оржель заробив на продажу гаража, а його дружина отримала 210,6 тис. гривень від реалізації авто. Понад 104 тис. гривень у 2018 році він витратив на оплату страхових внесків.
Крім того, у 2017 році Олексій Оржель взяв банківський кредит у 446,8 тис. гривень, а в 2018 році — ще 346,5 тис. гривень. Цікаво при цьому, що банківських вкладів у сім’ї міністра, судячи з декларації, не було, ніяких дорогих покупок у 2018 році вони теж не робили, але при цьому задекларували лише 17 тис. доларів готівки.

Варто також зазначити, що Олексій Оржель у 2016 році придбав акції ПрАТ «Київенергоремонт». Контролюють компанію відомий зв’язками з Рінатом Ахметовим екс-міністр палива та енергетики України і колишній голова Одеської ОДА Іван Плачков та його син Григорій, понад 38% акцій належать також людині з оточення Івана Плачкова Олексію Брусову.
Нагадаємо, що нині Оржель схиляється до бізнесмена Ігоря Коломойського. Не випадково Станіслав Ковалевський, якого пов’язують з олігархом, став заступником міністра з питань вугільної промисловості.
Соціологи склали антирейтинг керівників енергетичної галузі
За даними соціологів, найбільш критично респонденти охарактеризували діяльність голови комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса.

«58% нічого не знають про роботу міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля: 20% оцінюють його роботу негативно, 14% — нейтрально, 3% — позитивно.

На Донбасі викрили схему привласнення грошей під час ліквідації шахт — поліція

У Донецькій області правоохоронці викрили схему привласнення коштів на ліквідації та реструктуризації неробочих державних шахт. Про це 15 серпня повідомила у Facebook пресслужба департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України.

«Протягом 2019-2021 років на проведення робіт з ліквідації та реструктуризації шахт тільки двом товариствам-підрядникам було перераховано понад 160 млн грн.», — зазначили в релізі.

Для легалізації надлишкових коштів зловмисники перераховували їх на рахунки підконтрольних фіктивних фірм.
Контекст:
У березні 2020 року тодішній міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель в інтерв’ю УНІАН заявив, що з 32 державних шахт прибутковими є чотири. За його словами, планують закрити 21 шахту, на це піде до п’яти років.
«Закриття однієї шахти і переведення її в екологічно безпечний об’єкт коштує від 200 до 500 млн грн. Плюс соціальний пакет, який треба буде надати шахтарям. За нашою оцінкою, загалом реформа обійдеться в 14-15 млрд грн.», — пояснив Оржель.
Маніакальне бажання Оржеля купувати газ безпосередньо у Росії має стати предметом інтересу не економістів, а спецслужб
Інсайд про очевидне — спеціально для Оржеля та решти Зе-команди: Путін так легко перемелює Білорусь у питанні створення єдиної держави саме через так звану внутрішню «низьку ціну» на російський газ і нафту, якої з фанфарами Лукашенко щороку «домагався» від Путіна.

У результаті Білорусь зараз не може злізти з «газової голки». Перехід на постачання енергоносіїв з інших країн загрожує Білорусі економічною катастрофою. І вона платить за «низьку ціну» найвищою ціною — втратою держави.

Маніакальне бажання Оржеля купувати газ безпосередньо в Росії має стати предметом інтересу не економістів, а спецслужб, які мають з’ясувати справжню мотивацію недалекоглядних дій міністра.
Скандальний помічник
Заступник міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля з вугілля — Станіслав Ковалевський, людина з каламутним минулим, то чи то від бізнесмена Юрія Іванющенка, то чи то від бізнесмена Сергія Курченка, то чи то від екс-нардепа від Партії регіонів Нуруліслама Аркаллаєва і бізнесмена Сергія Троня. Як він знову влився в політику з таким минулим — невідомо. Мабуть, велику вигоду для Оржеля представляє.


Прослуховування
У вересні 2019 року співробітник Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА), Віталій Сигидин записав службову нараду тодішнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука. Про це повідомляє «Главком», посилаючись на дані слідства.
Йдеться про засідання від 27 вересня 2019 року. У ньому брали участь Гончарук, тодішні міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, міністерка розвитку громад і територій України Альона Бабак, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, заступник міністра фінансів Василь Шкураков, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, керівник газового департаменту НАК «Нафтогаз України» Андрій Фаворов, начальник управління менеджменту активів АРМА Віталій Резнік і начальник відділу моніторингу ефективності менеджменту активів АРМА.
Як зазначає видання, під час наради було обговорено питання готовності країни до опалювального сезону 2019/2020, зокрема, наслідки можливого припинення транспортування природного газу через територію України та укладення нового контракту між «Нафтогазом України» і «Газпромом» (Росія), окремі аспекти діяльності АРМА, управління державними ТЕЦ, питання співробітництва держави з Міжнародним валютним фондом у контексті питань оплати за газ тощо.
Також видання уточнює, що на нараду не було запрошено представників ЗМІ та інших сторонніх осіб задля запобігання афішування інформації, розповсюдження якої могло б завдати непоправної шкоди інтересам держави, у тому числі у сфері енергетичної безпеки.
Однак, як з’ясувало слідство, Сигидин, виконуючи прохання тодішнього голови АРМА Антона Янчука, таємно записував наради за допомогою електронного цифрового наручного годинника Apple Watch.
Того ж дня приблизно о 22.00 Сигидин, перебуваючи біля адміністративної будівлі АРМА, передав копію аудіозапису наради начальнику юридичного управління АРМА для прослуховування, аналізу та висловлення своєї думки з приводу проведення засідання. Надалі цей аудіозапис поширили серед працівників АРМА.
У січні 2020 року на сайті видання «Стопкор» опублікували стенограму засідання з цієї наради. Видання пояснило, що отримало записи електронною поштою від невідомого адресата.
Резюме
Олексій Оржель має спільний із росіянами бізнес, який, природно, приховує, створює махінації із закриттям шахт, має помічника з неймовірно кримінальним минулим, і також намагався «обікрасти» народ України разом Оленою Бабак та іншими чиновниками на 2 млн. грн. Оржель так само потрапив до списку чиновників з великим антирейтингом. І незважаючи на всі ці вчинки, і очевидні злочини, Олексій донині залишається на своїй посаді.


